5 Çinli Üniversite Öğrencisi Risc-V İşlemci Tasarladı ! Bizimkiler Ne Yapıyor ?

Halis Demir
660 görüntülenme

Chine Youth Daily haberine göre University of Chinese Academy of Sciences öğrencilerinden 5 tanesi 64Bit Risc-V işlemci tasarladılar ve bunu mezuniyet projesi olarak sundular.

“NutShell” olarak isimlendirdikleri Risc-V işlemciyi geçtiğimiz sene tasarlamışlar. 110nm Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) ( çinin en büyük çip üreticisi ) üzerinden çalışmışlar.

Görünüşe göre Linux işletim sistemini Ucas-Core( Öğrencilerin Kendi Yazdıkları İşletim Sistemi ) kadar başarılı çalıştırıyor.

Çin üretim konusunda hızlı olsa da çip tasarımı konusunda ekip eksiği var diyebiliriz. Gün geçtikçe ilerleyen ülkeler arası ekonomik ve teknoloji savaşlarında kendi tasarımcılarını gaza getiriyor olması doğru bir yaklaşım diyebiliriz.
University of Chinese Academy of Sciences bu gazı korumak ve yeni yetenekleri keşfetmek için “One Life One Chip” programını 2019 Auğstos tarihinde gündemine almış.

Yazımızın sonuna gelirken ülkemizin gençlerinin Youtuber olmak veya kısa yoldan zengin olmak hayalleri yerine gerçek böyle çalışmalara imza atmak için hayatın PUBG ve başka oyunları oynamaktan ibaret olmadığını çalışmaları gerektiğini görmelerini diliyoruz.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR