Android Sistem Güncellemesi Kılığında Zararlı Yazılım!

Mehmet Emin
390 görüntülenme

Akıllı telefon kullanımının artmasıyla daha fazla zararlı yazılım görmeye başlıyoruz. Kötü niyetli kişiler, bu zararlı yazılımları kullanarak kullanıcıların önemli bilgilerini ele geçirebiliyor.

Bazı durumlarda ise söz konusu yazılımlar, hiç akla gelmeyecek şekilde gizlenebiliyor. Güvenlik şirketi Zimperium’un keşfettiği yeni zararlı yazılım buna en büyük örnek. Yeni keşfedilen yazılım, Android kullanıcılarına bulaşarak kendisini sistem güncellemesi olarak gösteriyor ve böylece istediği gibi gizlenebiliyor. Bulaştığı telefonların tüm kontrolünü ele geçiren yazılım, kurbanın cihazından saldırganların sunucularına verileri arka planda aktarıyor.

Aktarılan veriler arasında mesajlar, kişiler, cihaz bilgileri, yer imleri ve tarama geçmişi gibi bilgiler yer alıyor. Ayrıca yazılım, kamaranızı ve mikrofonunuzu kullanarak ortam seslerini ve konuşmaları dinleyebiliyor, arka planda fotoğraf ve video kaydedebiliyor. Güvenlik şirketi Zimperium’un başkanı Shridhar Mittal, zararlı yazılımın Google Play Store’daki uygulamalarda hiç görülmediğini doğruladı. Yazılım, sadece dışarıdan yüklenen APK dosyalarının içerisine gizlenmiş bir şekilde geliyor. Bu nedenle Google Play haricinde herhangi bir uygulama yüklerken bir kez daha düşünmeniz gerekebilir.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR