Çöplerden Elektrikli Araba Yaptılar!

Mehmet Emin
97 görüntülenme

Hollanda’nın Eindhoven şehrinde üniversite öğrencileri yeni bir araç ortaya çıkardı. Denizden çıkan plastiklerden, pet şişlerden ve evsel atıklardan meydana getirilen araca Luca adı verildi.

Reuters’ın haberine göre, sarı renkte olan iki kişilik araçta spor araba koltukları mevcut. Saatte 90 kilometre hıza ulaşabilen araç tam şarj edilirse 220 kilometre menzile ulaşabiliyor. Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde proje yöneticisi Lisa van Etten, Reuters’e “Bu araba gerçekten çok özel, çünkü tamamen çöpten yapıldı” şeklinde konuştu.

Aracın şasisinin keten ve dönüştürülmüş pet şişelerden oluşturulduğunu söyleyen Lisa van Etten, iç kısmında da evsel atıklardan faydalandıklarını söyledi. Aracın gövdesinde televizyon, oyuncak ya da mutfak aletlerinde kullanılan sert plasiğin kullanıldığı belirtilirken koltuk minderleri hindistan cevizi ve at kıllarından oluşuyor. Araç, 18 ayda 22 öğrenciden oluşan bir grup tarafından tasarlandı. Üretim ekibi üyesi Matthijs van Wijk, “Otomobil şirketlerinin atık malzemeleri kullanmaya başlayacağını umuyoruz” dedi.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR