Inception Filmi Gerçeğe Dönüşüyor!

Mehmet Emin
296 görüntülenme

Rüyaların başkaları tarafından yönlendirilmesi fikri, 2010 yapımı Inception filmi ile uzun süre tartışıldı. Christopher Nolan’ın yönettiği film, rüyalara fikir enjekte eden profesyonel bir hırsızı konu alıyordu. Şimdi de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, uykudaki insanların rüyalarını yönlendirmenin yolunu buldu. Independent’ın haberine göre, Dormio adlı uyku izleme cihazı, uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında bazı bilgileri tekrarlayarak rüyaları belirli temalara yönlendirmeyi başardı.

Çalışmaya katılan kişiler, önce bir uygulama aracılığıyla “Ağaç düşünmeyi unutmayın” gibi sesli uyarılar kaydetti ve ardından uykuya hazırlandı. Bu esnada parmaklara takılan Dormio, uyuyan kişinin dış sesin etkisine açık olduğu hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için bireylerin kalp atışını ve parmaklarının bükülme veya gevşeme biçimini izledi.

Katılımcılar hipnagoji aşamasına girdiğinde Dormio, önceden kaydedilmiş sesleri dinletmeye başladı. Bu birkaç kez tekrarlandı ve katılımcılar uyandığında, uygulamaya kısa rüya günlüklerini girdi. Çalışmanın yazarlarından Adam Haar Horowitz, “Katılımcılar, söz konusu yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı” dedi. “Komutlardaki nesneler rüyalarda genellikle dönüştürülür. Mesela ağaç mesajı, ağaç şeklindeki bir arabaya dönüşür. Ancak bu ilişkilenimler kolayca tanınır. Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği rüyaların %67’sinde ağaçla ilintili öğeler tespit etti. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu” diye anımsadı.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR