iOS 14’ten iOS 13’e Downgrade Nasıl Yapılır?

Halis Demir
483 görüntülenme

Apple, iOS 14 güncellemesini beta olarak yayınladı. Ancak bu güncelleme pek çok sorun ile birlikte geldi. Peki iOS 14 yüklediğine pişman olduysan iOS 13’e downgrade nasıl yapılır?

ios-14-recovery-ios-13-teknobiyotik

iPhone ve iPad beta versiyonlarını denedin mi? Eğer cevabın evet ise stabil çalışan bir versiyona geri dönmek isteyebilirsin. Bu yazımızda ise downgrade işleminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

iOS 14 güncellemesinden iOS 13 versiyonuna iniş yapmak aslında çok basit. Ancak bunun için bir Mac cihaza ihtiyacın olacak. Ayrıca uyarmamız gerek ki eğer Apple akıllı saatin varsa ve bunu watchOS 7 beta sürümüne güncellediysen, downgrade sonrasında bu saati kullanamayacaksın.

NOT: Telefonundaki tüm uygulama, fotoğraf vb. içerikleri yedeklemeyi unutma. Tüm veriler sıfırlanacak.

Adım 1: Kullandığın Mac sistemde son MacOS sürümünü kullandığına emin olun. Bunun için ‘Güncellemeler’ seçeneğini kontrol edebilirsin.

Adım 2: Downgrade yapmak istediğin iPhone telefonunu ya da iPad cihazını Lightning ya da USB-C kablosu ile Mac bilgisayarına bağla.

Adım 3: Aşağıdaki resimde gördüğün gibi telefonunu “Restore” etmene yarayan butona tıklayabilirsin. Bunun ardından sıfır bir telefon almışsın gibi telefonun açılacak. Aldığın yedekten geri dönebilirsin.

recovery-iphone-teknobiyotik

Face ID olan iPad Pro modelleri için: Ses açma ve ses kısma tuşlarına sırasıyla basıp bırak. Sonrasında cihaz yeniden başlayıp Recovery Mod menüsü gelene kadar güç tuşuna basılı tut. Buradan Recovery yaparak eski sürüme geri dönüş ilemini başlatabilirsin.

iPhone 8 ve sonrası için: Aynı iPad Pro modellerinde olduğu gibi sırasıyla ses açma ve ses kısma tuşlarına basıp bırak. Sonrasında ise güç tuşuna Recovery menüsü gelene kadar basılı tut. Recovery menüsünde sistemi eski versiyona geri döndürebilirsin.

iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod Touch (7. nesil) için: Güç tuşuna ve ses kısma tuşlarına aynı anda bas ve basılı tut. Apple logosunu gördüğünde tuşları çekme ve basılı tutmaya devam et. Recovery mod menüsü karşına gelecek.

iPhone 6S ve önce, butonu olan iPad modelleri ve iPod Touch (6. nesil ve öncesi) için: Güç tuşu ve ana menü tuşlarına aynı anda bas ve basılı tut. Apple logosunu gördüğünde tuşlara basılı tutmaya devam et. Recovery menüsü karşına gelecek.

Bu işlemlerin ardından telefonun ya da iPad, iPod cihazın eski versiyona dönmüş olacak. Stabil bir şekilde cihazını kullanabilirsin! İyi eğlenceler!

Ayrıca daha fazla rehber içerikten anında haberdar olabilmek için Teknobiyotik Blog’a abone olmayı unutma. Bekliyoruz. 😉

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR