Microsoft, Bulut Oyununu Xbox One ve Series X/S Konsollarına Getiriyor !

Mert Çetin Çetintaş
414 görüntülenme

Microsoft’un bulut oyun hizmet, ilk lansmanından bu yana sürekli olarak genişlemeye devam ediyor. Sadece yeni oyunlar sık sık eklenmekle kalmıyor, aynı zamanda şirket son haftalarda bu deneyimi web tarayıcılarına ve Windows için Xbox uygulamasına da getirdi. Şimdi şirket, Xbox Cloud Gaming’i Xbox One ve Xbox Series X ve S dahil olmak üzere konsollarına getiriyor.

Xbox Cloud Gaming’in genişletilmesindeki sonraki adım birkaç nedenden dolayı aslında önem taşıyor. Bu oyunların çoğu zaten konsollarda oynanabilir, aslında konsollar bulut oyun deneyimine güç sağlar, ancak bunları indirmeniz gerekmektedir. Bu sayede yeni oyunları ödün vermeden ve konsolunuzda yer kaplamadan deneyebilirsiniz.

Arayüzün küçük bir bulut simgesiyle işaretlenmiş Xbox Game Pass bölümünde bulut özellikli oyunları bulabilirsiniz. Bir oyunun sayfasını açtığınızda, hemen bulut üzerinden oynama veya konsolunuza indirme arasında seçim yapabilirsiniz.

Bunun büyük bir haber olmasının nedeni tabi ki de Xbox One’a geliyor olması. Şu anda birçok Xbox oyunu her iki nesli destekliyor olsa da, bazı oyunlar şimdiden Xbox Series X ve S’ye özeldi. Bunlara Microsoft Flight Simulator ve The Medium gibi ünlü oyunlar da dahil. Microsoft, bulut oyunlarının kullanıcıların bu oyunları Xbox One’da oynamasına izin vereceğini ve yeni nesil konsollara yükseltmeyi çok daha az gerekli hale getireceğini onayladı. Bu özellik daha sonra gelecek, ancak ne olursa olsun, özellikle şu anda en yeni konsolları bulmanın ne kadar zor olabileceği göz önüne alındığında, yükseltme yapmaya gücü yetmeyen tüketiciler için büyük bir nimet.

Microsoft, bu deneyimi bu sonbaharda Xbox Insiders ile test etmeye başlayacağını ve bir süre sonra tam bir sunumun gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Diğer platformlarda olduğu gibi, akış maksimum 1080p çözünürlük ve 60 fps ile sınırlı olacaktır. Şimdilik Xbox Game Pass oyunlarını bulut üzerinden telefonunuzda, tarayıcınızda veya Windows için Xbox uygulamasında oynayabilirsiniz. Son olarak bu özelliğim Xbox Game Pass Ultimate’ın bir parçası olduğunu da hatırlatalım.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR