Microsoft Sessizce Kendi Linux Dağıtımını Yayınladı !

Mert Çetin Çetintaş
172 görüntülenme

Birinin Steve Ballmer’ı kontrol etmesi gerekebilir ! Microsoft kendi Linux dağıtımını CBL-Mariner’ı geliştirdi ve açık kaynak MIT Lisansı (Açık Kaynak ve Özgür Yazılımlar) altında yayınladı.

Microsoft, GitHub’daki CBL-Mariner deposundan, “Microsoft’un bulut altyapısı ve uç ürünleri hizmetleri için dahili bir Linux dağıtımı olduğu, bu cihazlar ve hizmetler için tutarlı bir platform sağlamak üzere tasarlandığı, bu sayede Microsoft’un güncel kalma yeteneğini artırdığı” bilgisi paylaşıldı.

ZDNet, CBL-Mariner’ın varlığını ilk olarak Kasım 2020’de bildirmişti, ancak bu ayın başlarında Microsoft mühendisi Juan Manuel Rey, biraz Linux bilgisine sahip herkesin kullanımı kolaylaştıran dağıtımın kurulumuna yönelik, takip etmesi kolay bir kılavuz yayınladı. Böylelikle Microsoft’un gerçekten Linux’u kucakladığı gerçeği gün yüzüne çıkmaya başladı.

Microsoft Azure Mühendisi Juan Manuel Rey’in Kişisel Blog Hesabından Paylaştığı Kurulum Rehberi.

Aslında, Ağustos 2016’da Windows 10. yıldönümü güncellemesi ile birlikte gelen Linux için Windows alt sisteminin (WSL) piyasaya sürülmesinden, WSL 2’nin grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) Linux uygulamalarının kullanımına olanak sağlayacağının duyurusuna kadar başka işaretlerde vermişti. Ancak bir dağıtım geliştirmek ve bu dağıtımı yayınlamak, Linux’u Windows’a asimile etmekten tamamen farklı bir durum.

Aslında CBL-Mariner’ın geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini bu kadar ilginç kılanda budur. Steve Ballmer 2001’de “Linux bir kanserdir” demişti. Ancak sonunda 2016’da bu görüşünden ve açıklamasından geri adım attı ve açık kaynaklı yazılımların kamu finansmanı almaması gerektiğini, çünkü lisans sorunlarının “ticari şirketler için mevcut olmadığı” anlamına geldiğini iddia etmişti.

4 Haziran 2018’de Microsoft, GitHub’ı 7.5 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldığını Açıklamıştır.

O zamandan beri pek çok şey değişti. Örneğin; TechRepublic, 2018’de Microsoft’un açık kaynak projelerine dünyanın en büyük katkısı olduğunu ve şirket GitHub’ı satın aldığında, çalışanlarının hiçbiri tek bir kod satırına katkıda bulunmasa bile, birçok açık kaynak projesinin önemli bir yönü haline geldiğini söylemişti.

Böylece Microsoft, herkesin indirebileceği, kurabileceği ve sunucu uç tabanlı projeleri için kullanabileceği bir Linux dağıtımı yayınladı. Değerli okurlar 2021’e tekrar hoş geldiniz !

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR