Mobil Oyunlara Haftada 1.7 Milyar Dolar Para Harcanıyor!

Mehmet Emin
86 görüntülenme

COVID-19 nedeniyle insanların evlerine kapanması, bilgisayar ve telefon kullanımını oldukça artırdı. Özellikle salgın döneminde video oyunlarına yönelenlerin sayısında ciddi artışlar yaşandı.

IDC’nin yayınladığı yeni verilere göre, oyun sektörünün dünya geneli toplam geliri 2020’de yaklaşık 180 milyar dolara ulaştı. Koronavirüs sayesinde, oyun sektörü geçtiğimiz yıl %20’lik rekor bir büyüme kaydetti. App Annie’nin paylaştığı veriler, özellikle mobil oyun sektörünün 2021 yılında da hızlı bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

Mobil oyun indirme oranı pandemi öncesi döneme göre %30 artarken, bu oyunlara harcanan paranın miktarı da %40 artış gösterdi. 2021’in ilk çeyreğinde dünyanın her yerinde mobil oyunlar için harcanan toplam para, haftalık 1,7 milyar dolara ulaştı. ABD ve Almanya, mobil oyun harcamalarında yıldan yıla artış açısından Batı Avrupa ve Kuzey Amerika piyasasının lideri oldu. Büyümede büyük payı olan ülkelerden diğeri ise Türkiye oldu. Türkiye ve Suudi Arabistan, Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi hariç dünyanın geri kalanında mobil oyunlara en çok harcama yapan ülkeler konumunda.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR