VSync Nedir? VSync Ne İşe Yarar?

Halis Demir
1511 görüntülenme

Her oyunda görsek de ne işe yaradığını tam olarak bilmediğimiz VSync nedir? VSync FPS oranını etkiler mi? Gelin birlikte inceleyelim.

Oynadığımız oyunların grafik ayarlarına baktığımızda her zaman VSync ayarını görürüz. Ancak bunun ne olduğuna ve neyi etkilediğine dair net bir fikir sahibi olanımız çok azdır. Biz de bu durumu fark ettik ve sizlere VSync nedir ne değildir kısaca derlemek istedik.

Aslında VSync teknolojisi oyunculara akıcı bir oyun deneyimi yaşatmak üzere geliştirilmiş olsa da, bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında negatif etki de yaratabiliyor.

VSync nedir?

VSync, kelime anlamı olarak İngilizce’den ‘vertical synchronization’ kelimesinden kısaltılmıştır. Türkçe karşılığı ise ‘dikey senkronizasyon’ olan teknoloji, görüntü bozulmalarını önlemek amacı ile geliştirilmiş.

VSync teknolojisi ilk olarak ekran kartı üreticileri tarafından geliştirildi. Bunun sebebi ise oyunlarda ekran kartı ile monitör arasında uyuşmazlığın meydana gelmesi ve senkron bir şekilde çalışamaması yatıyordu. VSync ile birlikte ekran kartı ve monitör birbiri ile iletişime geçip, senkron bir görüntü verebilmeye başladı.

Ekran yırtılması nedir?

ekran-yirtilmasi-teknobiyotik

Aslında yukarıdaki görsel, ekran yırtılması nedir sorusunu doğrudan cevaplıyor diyebiliriz. Özellikle de hızlı oyunlarda hareket ederken veya etrafa bakarken ekranda anlık olarak bozulmalar oluşabiliyor. Bu da oyun deneyimini olumsuz yönde etkiliyor.

Peki bu ekran yırtılmaları neden oluşuyor? Oyun oynarken ekran kartı ve monitör arasında sürekli olarak veri alışverişi yapılır. Ekran kartı, görüntüleri “saniyede x kare” olarak monitöre gönderir. Monitör ise tazeleme hızı yani Hz değeri kaç ise saniye başına o kadar kare gösterebilir. Eğer ekran kartından gönderilen X kare, ekranın tazeleme hızından yüksekse ekranda yırtılma oluşur.

VSync ne işe yarar?

VSync teknolojisini aktifleştirdiğinizde ekran kartınız ne kadar güçlü olursa olsun, monitörünüzün Hertz değerine FPS değeriniz sabitlenir. Yani son model bir ekran kartınız olsa dahi monitörünüz 60 Hz yenileme hızına sahip ise ekran kartınız da en fazla bu kadar kare gönderir. Ancak örneğin monitörünüz 144 Hz ise, sisteminizin de bu FPS değerlerini verebilmesi gerekir.

VSync dezavantajları

VSync teknolojisi ile her ne kadar oyunlarda daha akıcı bir görselliğe sahip olsak da, performans ve gecikme açısından fark yaratabiliyor. Saliselik gecikmeler de olsa, VSync teknolojisini aktifleştirdiğinizde bastığınız tuşların oyuna ulaşmasında ve ekranda gözükmesi gecikebiliyor.

Bunun yanında VSync kullandığımızda sistemimizin minimum olarak mintörün Hertz değerini vermesi gerekiyor. Bu da tersi durumlarda negatif etki yaratabiliyor. Ayrıca sistemimiz monitöre kıyasla yüksek FPS verebiliyorsa bu değer monitörün Hertz değerine çekiliyor.

Son olarak ise bu durum yazılımsal bir düzenleme olduğundan dolayı gecikme (ping) oluşturabiliyor.

VSync kullanmak için özel donanım gerekli mi?

VSync teknolojisi, G-Sync ve FreeSync gibi monitörün desteklemesi gereken bir durum değil. Yukarıda da açıklamış olduğumuz teknoloji her monitörde kullanılabilir. Ancak bu teknolojiyi kullanabilmeniz için ekran kartınızın bunu desteklemesi gerekiyor. Yani bu teknoloji, ekran kartınızın yazılımsal olarak sunduğu bir teknolojidir. Monitör ile alakası bulunmuyor.

Hem Nvidia hem de AMD, ekran kartları için ürettikleri yazılım içerisinde VSync teknolojisini varsayılan olarak açık tutmamıza yarayan ayar bulunduruyor. Ancak bu ayar, neredeyse tüm oyunlarda da bulunuyor. Bu sebeple sürekli açık tutup özellikle çevrimiçi rekabetçi oyunlarda gecikme yaşamaktansa yalnızca ihtiyacınız olduğunda açmanız en doğrusu olacaktır.

VSync ne zaman kullanılmalı?

vsync-valorant-teknobiyotik

VSync teknolojisini her zaman açın ya da hiç kullanmayın diyebileceğimiz bir ayar değil. Özellikle çevrimiçi oyunlarda, görüntü bazında daha iyi bir içerik sunsa da gecikme açısından çok büyük bir eksi olarak nitelendirilebilir.

Peki ne zaman kullanacağız bu teknolojiyi? Temposu yüksek olmayan bir oyun oynuyorsanız ve aldığınız FPS, kullandığınız monitörün Hertz değerinden yüksekse VSync teknolojisi ise oyun deneyiminizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Ancak Valorant, CS:GO gibi gecikmenin önem arz ettiği oyunlar oynuyorsanız az da olsa yaşayacağınız gecikme oyun içerisinde problemler yaşatabilir. Açmamanızı öneriyoruz.

SONUÇ

VSync teknolojisi ile ilgili gerekli bilgileri mümkün olduğunca basit ancak detayları atlamadan sizler için derledik. Umuyoruz ki yazımız, sizler için faydalı olmuştur. Eğer canlı olarak anlatım tercih ederseniz yukarıdaki videoda detaylı anlatım bulunmaktadır.

Siz de oyunlarda daha fazla performans alırken gecikme de yaşamama için ekran kartı modellerimizi buradan, monitör modellerimizi ise buradan inceleyebilirsiniz.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR