Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Halis Demir
331 görüntülenme

Bilgisayarlarımız içerisinde sürekli dosya kopyaladıkça, sürekli uygulama silip yükledikçe kayıt defterinde şişmeler olur. Bu Windows Kayıt Defteri’ni de düzenli olarak temizlemek, bilgisayarımızın stabil çalışmasına yardımcı olabilir.

windows-10-teknobiyotik

Windows Kayıt Defteri, kullanıcı profillerinin, donanım bilgilerinin, bilgisayara yüklenen dosyaların ve bilgisayarlar yaptığınız tüm işlemlere ait ayarların ve bilgilerin saklandığı veritabanıdır. Her Windows kullanıcı hesabında farklı bir veritabanı bulunur ve Windows Kayıt Defteri, sistemimizdeki önbellek bilgilerini de saklar.

Windows Kayıt Defteri üzerinde belirli ayarlamalar ve işlemler yapılabilir. Ancak burada kritik bilgiler de bulunduğundan dolayı dokunmadan önce biraz da olsa bilgi birikimine sahip olmanız yararlı olacaktır.

Kayıt Defteri verilerini silmek, hem elle hem de üçüncü parti yazılımlar aracılığı ile kolaylıkla yapılabilecek bir işlemdir. Ancak hemen yukarıda da belirttiğimiz gibi yanlış yapacağınız işlemler bilgisayarınızda kritik hatalara yol açabilir. Bu durumda da Teknobiyotik ekibi olarak herhangi bir sorumluluk almamaktayız.

NOT: Windows Kayıt Defteri kritik veriler bulundurduğundan dolayı bu işlem öncesi sisteminizi yedeklemenizi şiddetle öneririz.

Windows Kayıt Defteri nasıl temizlenir?

  • Windows arama çubuğuna “regedit” yazın ve karşınıza çıkan dosyayı açın.
  • Soldaki panelden HKEY_CURRENT_USER ögesini genişletin.
  • Aynı yerde çıkan seçenekler arasından Software’a tıklayın.
  • Burada ise ister tek arayarak, ister CTRL + F ile gerekli dosyaları aratın (örn. Silmiş olduğunuz bir program).
  • Sağ tıklayarak Sil tuşuna basın.

Windows Kayıt Defteri temizlemenin yararları

Windows işletim sistemimizi bir süre kullandıktan sonra Kayıt Defteri içerisinde binlerce veri birikir. Üstelik bu verilerin çoğu hiçbir işe yaramayan yalnızca çöp verilerden oluşmaktadır. Her ne kadar bu veriler çok düşük boyutlarda olsa da, damlaya damlaya göl olur ve sistemimizi yavaşlatmaya başlar.

Bu şekilde de Windows Kayıt Defteri temizliği yaparak hem cüzi bir miktar da olsa depolama alanı kazanır hem de sistemimizin daha stabil çalışmasını sağlayabiliriz.

Windows Kayıt Defteri temizleyen programlar

Tüm bu işlemleri tek bir tıklama ile yapabilecek üçüncü parti yazılımlar da bulunmaktadır. Bu şekilde çalışan birçok yazılım bulunsa da, biz sizler için en popüler olanlarını öneriyoruz.

CCleaner

ccleaner-teknobiyotik

CCleaner, kullanıcılar arasında en popüler, ücretsiz olarak Windows Kayıt Defteri içeriğini temizleyebileceğini uygulamalarda birisi olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli olarak gelen güncellemeleri, belli listeleri yoksayma özelliği gibi birçok içeriği ücretsiz olarak yayınlayan CCleaner, bilgisayar hızını ve verimini arttırma dediğimiz akla ilk gelen ürünlerden biri oluyor.

CCleaner indir: Tıkla

Advanced SystemCare

IObit tarafından geliştirilmiş olan Advanced SystemCare, bilgisayarın binbir türlü içeriğini temizlemeye yarayıp optimize etmenize olanak tanır. Ücretsiz sürümünde de neredeyse tüm bu işlemleri yapan program, tüm kayıt defteri verilerinizi tek tıkla silmenize yardımcı olabilir.

Advanced SystemCare indir: Tıkla

Peki siz Windows Kayıt Defteri verilerinizi nasıl temizliyorsunuz? Siz de öneri ve görüşlerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesi için içeriklerimizi arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın.

Son olarak ise stabil bir şekilde yüksek performans alabileceğiniz sistemlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR