Yerli Elektrikli Otomobil TOGG Şarj İstasyonları Tanıtıldı

Halis Demir
284 görüntülenme

Eylül ayında Erzurum’da üretilmeye başlayacak olan yerli otomobil TOGG için şarj üniteleri tanıtıldı.

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili ünvanına sahip TOGG’un şarj üniteleri de ilk kez gösterildi. Eylül ayında Erzurum’da üretimi başlayacak olan araçların şarj ünitelerinin prototipleri tanıtıldı. Ünitelerin üretiminin başlaması ile birlikte ülkenin her yerinde istasyonların kurulumuna başlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Aralık 2019 tarihinde ilk kez tanıtılan Milli Elektrikli Otomobil TOGG‘un şarj üniteleri de üretime başlıyor. Erzurum’a kurulan fabrikada Eylül itibari ile üretime başlanacak. TOGG’un şarj üniteleri ise tamamen yerli olarak üretilmiş durumda. Ayrıca üniteler istasyon tipi ve ev tipi olarak iki alternatife sahip olacak.

İlk etapta 250 adet şarj istasyonunun kurulması beklenirken, 2023 yılına kadar ülkenin her yerinde bulunması hedefleniyor. Şarj kitlerinin üretiminde görev alan GERSAN firmasının Yatırım Koordinatörü Ensar Temur, “2016 yılında şirketimizin elektrikli otomobillerin piyasaya çıkacağını fark etmesi üzerine biz şarj ünitelerini üretmeye karar verdik. O dönemde AK Parti Eski Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ile tanıştık. O bize bu şarj ünitelerini Erzurum’da üretmemiz için bir talepte bulundu. Bizde burada bu projeyi yapmaya karar verdik. İlk etapta 15 kişiyle ardından 250 kişiyle burada çalışacağız. Yüzde yüz yerli bir şekilde üretim yapıyoruz. Biz çalışmalarımızı İstanbul’da tamamladık. Eylül sonunda burada Cumhurbaşkanımız gelirse onunla birlikte ciddi bir açılış yapacağız. Milli ve yerli bir şarj ünitesi üretiyoruz mühendislerimiz de Türklerden oluşuyor. Artık elektrikli araçlar daha ön plan olacak. Bu tür araçlarda arızada az, yakıt fiyatı da az olduğu için ilgi çekecek” açıklamalarında bulundu.

Peki siz milli ve yerli elektrikli otomobil TOGG konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR