TSMC, 100 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor!

Mehmet Emin
69 görüntülenme

Akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik çip sıkıntısının yanı sıra otomotiv sektöründe tedarik sorunları yaşanıyor.

Yeterli çip tedarik edemeyen birçok marka, üretimlerine geçici de olsa ara verirken, çip krizi büyüyerek başta bilgisayar ve akıllı telefon üretimi olmak üzere diğer sektörlere de sıçrıyor. Dünyanın bir numaralı çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), çip krizini çözebilmek için üç yıl içerisinde 100 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. 2021 eylem planı kapsamında 25-28 milyar dolarlık bir yatırım planlayan şirket, çip krizinin giderek artması sonucunda yatırım miktarını yükseltti. Duyurunun ardından TSMC hisseleri, Taipei borsasında %2 değer kazandı. Çiplere yatırım açıklayan ilk şirket TSMC değil.

Geçen hafta çip üreticisi Intel de iki yeni fabrika için 20 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıklamıştı. Uzmanlar, otomotiv sektörünü olumsuz etkileyen çip krizinin, şu anki şartların olumlu yönde değişmemesi durumunda akıllı telefon üretimi de dahil olmak üzere, çeşitli alanlardaki üretimlerde de aksamalara neden olabileceğini belirtiyor. Çipler, ülkeler arasındaki rekabet unsurlarından biri olarak görülüyor. Pazarda hakimiyet oluşturmak isteyen şirketler ve ülkeler, devasa yatırımlarla çip endüstrisini şekillendirmeye çalışıyor.

Yorum yap

BUNLAR DA İLGİNİ ÇEKEBİLİR